آلتراسیون ، نتهای آلتره ، مدولاسیون

آلتراسیون
نتهای آلتره
مدولاسیون

همراهان عزیز سلام

درک این مطلب نیازمند آگاهی نسبتا بالای در خصوص تئوری موسیقی و شناخت کامل گامها میباشد

آلتراسیون ، نتهای آلتره Altre

در مسیر تولید موسیقی ، استفاده از نتهایی که جزو گام نیستند نت های آلتره Altre نامیده میشوند

این نتها فالش محسوب نمیشوند ولی باید از آنها به صورت گُذرا استفاده کرد ، در غیر این صورت مطمئنا احساس ناخوشایندی در موزیک بوجود میاورند . در خیلی از ملودی ها بصورت ؛ یک (دو لاچنگ) یا یک (چنگ) آلتره زده میشود و چون کوتاه گذراست کمتر کسی متوجه میشود. بنابراین در موزیک ما میتوانیم از نتهایی که جزو گام نیستند استفاده کنیم ولی باید جای آنرا بدانیم و زیاده روی نکنیم .

 آلتره های زیادی در موزیک ها استفاده می شوند که دوتا از آنها مربوط به مینور ملودیک و هارمونیک است. یک آلتره زمانی اتفاق میافتد که شما درجه ی اول گام مینور رو تبدیل به ماژور کرده باشید که در اینصورت ، نت درجۀ سوم گام ، نیم پرده بالاتر میرود . مثلا در (گام لامینور) ، (دو) تبدیل میشود به دودیز و در ملودی زدن وقتی با درجۀ چهارم و سوم (که نیم پرده بالا رفته) بازی کنیم و ناگهان برگردیم به سمت پایین یک لحجۀ ایرانی پیدا میکند.

 یک مثال

در گام (می بمل مینور) که ما ۶ نت بمل داریم و فقط نت (سی) بکار است، در برخی از جاهای موسیقی ، نت (می) که جزو نتهای گام نیست ، چه به صورت ملودی نواخته شود و چه به صورت ضبط وکال باشد ، صدای بدی ندارد.

دلیل :

گام همسایه گامی است که به زبان ساده که از لحاظ نتی کمترین اختلاف را با گام مد نظر ما دارد. هر گام مینور یک همسایۀ اصلی و چهار همسایۀ فرعی دارد.

 گام اصلی:


تنها همسایۀ اصلی گام مینور ما گام ماژوری است که گام مینور از آن به وجود آمده. یعنی (سل بمل ماژور)

 گام های فرعی :

  • ۱- اگر در فاصلۀ پنجم درست بالاتر از گام مینور مورد نظرمان یک گام مینور تشکیل دهیم آن گام از همسایه های فرعی گام مینور ما محسوب میشود. (سی بمل مینور) 
  • ۲- اگر در فاصلۀ پنجم درست پایین تر از گام مینور مورد نظرمان یک گام مینور تشکیل دهیم آن گام یک همسایه ی فرعی برای گام مینور ما محسوب میشود (لابمل مینور)
  • ۳- گفتیم که ماژوری که گام مینور ما از آن به وجود آمده است تنها همسایۀ اصلی است. حال اگر از آن گام ماژور یک فاصلۀ پنجم درست بالا برویم و یک گام ماژور بسازیم گام ساخته شده یک همسایه ی فرعی خواهد بود (ربمل ماژور) 
  • ۴- گفتیم که ماژوری که گام مینور ما از آن بوجود آمده است تنها همسایۀ اصلی است. حال اگر از آن گام ماژور یک فاصلۀ پنجم درست پایین برویم و یک گام ماژور بسازیم گام ساخته شده یک همسایۀ فرعی خواهد بود (سی ماژور)

در کل برای گام (می بمل مینور) به این همسایه ها رسیدیدم:

اصلی : سل بمل ماژور

فرعی : لابمل مینورسی ماژورسی بمل مینوردو دیز ماژور

یعنی در واقع به غیر از گام اصلی ، دو گام دیگر داریم که (لابمل مینور) فرقش در این است که به جای نت (فا) ، (می) دارد و (سی بمل مینور) که فرقش در این است که به جای نت (سی) نت (دو) دارد.

پس نت (می) از نت های گام همسایۀ (می بمل مینور) است و حتی با کمی خلاقیت میشود در این گام از آکورد (می بمل ماژور) هم استفاده کرد .

مثال آهنگ گل یخ از کوروش یغمایی که در گام (لا مینور) ، از آکورد (سی بمل ماژور) استفاده شده.

⇓ برای بزرگ شدن و ذخیرۀ تصویر روی آن کلیک کنید ⇓

آلتراسیون ، نتهای آلتره ، مدولاسیون

یکی از جاهایی که باید بسیار به حضور نتهای آلتره دقت کرد و این آموزش برای شما کاربرد پیدا میکند زمانی است که وکال خواننده را ملوداین میکنید (توضیحات بیشتر)

منتظر نکات و جزییات جذاب در خصوص آموزش موسیقی در سایت ما باشید

 

آلتراسیون ، نتهای آلتره ، مدولاسیون

آلتراسیون ، نتهای آلتره ، مدولاسیون

آلتراسیون ، نتهای آلتره ، مدولاسیون
آموزش تئوری موسیقی
آموزش تئوری موسیقی
نت های خارج از گام
نت های خارج از گام

نویسنده: مجید فاضلی

خواننده / شاعر و ترانه سرا / آهنگساز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.